Kompendium wiedzy: oliwa z oliwek

Kompendium wiedzy: oliwa z oliwek

Czerwiec 9, 2018 Kompendium wiedzy 0

 

KOMPENDIUM WIEDZY: OLIWA Z OLIWEK

Wpływ na zdrowie:
Nie bez powodu, wiele się mówi o korzyściach wynikających ze spożywania oliwy z oliwek. Jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które wywołują szereg pozytywnych reakcji w naszym organizmie m. in obniżają poziom ‘złego’ cholesterolu LDL, a podnoszą poziom dobrego – HDL. Zapobiega nowotworom oraz wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Zawarte w niej substancje przeciwutleniające spowalniają procesy starzenia, wzmacniają błony komórkowe czyniąc, tym samym, komórki mniej podatne na uszkodzenia powodowane przez wolne rodniki.

Rodzaje oliwy:
Oliwy tej samej klasy mogą zdecydowanie różnić się od siebie. Czynnikiem warunkującym smak, konsystencję czy też jej kolor jest miejsce uprawy, klimat i warunki pogodowe w jakich dojrzewała. Najlepszą gatunkowo jest oliwa z pierwszego tłoczenia określana jako „extra vergine”. Następne w kolejności to oliwy typu: vergine, lampante i rafinerowana. Wskaźnik kwasowości jest czynnikiem, branym pod uwagę przy kwalifikowania do danego gatunku. Kwasowość w dużym stopniu warunkuje smak oliwy, warto jednak wspomnieć, że im jest niższa tym wyższa jest zawartość przeciwutleniaczy w produkcie.

Oliwa, a smażenie..
Oliwa z oliwek idealnie nadaje się do smażenia. Jej temperatura dymienia wynosi 210° C, gdzie rekomendowana temperatura smażenia wynosi 180°. Tłuszcze takie jak masło czy też różnego rodzaju oleje rozpadają się w niższych temperaturach, wytwarzając szkodliwe związki. Oliwa z oliwek po podgrzaniu zwiększa swoją objętość, przez co możemy użyć jej zdecydowanie mniej niż np. oleju.

Jakiej oliwy potrzebuje?
Przy zakupie należy kierować się przeznaczeniem produktu – jeśli będziemy używać jej do smażenia, możemy kupić oliwę niższej jakości. Pod wpływem wysokiej temperatury traci wartościowe składniki odżywcze. Oliwę typu „extra vergine” najlepiej stosować jest na zimno w sałatkach bądź pod koniec obróbki kulinarnej. Kupując oliwę należy również zwrócić uwagę, czy widnieje na jej etykiecie znak DOP (Denominazione d’Origine Protetta). Gwarantuje on, wysoką jakość produktu i zapewnia o spełnieniu wszystkich norm dotyczących miejsca pochodzenia, gatunku drzew oliwnych, tłoczenia oraz butelkowania.

Podsumowanie:
Oliwa z oliwek jest bardzo wyjątkowym tłuszczem. Faworyzują ją dietetycy i lekarze. Jej prozdrowotne właściwości znane są od zarania dziejów. Niezależnie od prowadzonego trybu życia, warto wdrożyć ją do jadłospisu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *